Nuo ko pradėti?

  Jei iki šiol dar neteko užsiiminėti jokiais kovos menais, pirmiausia turėtumėte apsispręst ko Jūs tikitės iš būsimų treniruočių. Tik konkretus apsisprendimas padės išvengti bereikalingo laiko ir pinigų švaistymo. Įmanomi trys pasirinkimo variantai:
  Pirmasis. Jūs žavi Rytais, jų kultūra ir filosofija (norėtumėte gimti kiniu arba japonu, o gal planuojate kada nors pėsčiomis nueiti į Šaolinio vienuolyną).
  Esate matęs daug kovinių filmų, kuriuose eilinis, visų stumdomas jaunuolis patekęs pas seną žilą kovos menų mokytoją po keleto metų tampa  nenugalimu kovotoją, kuris vėliau kam nors už ką nors būtinai keršija (ar bent jau  kovoja "už teisybę"). O gal norite išmokti įvairių akrobatikos elementų?
  Šioje situacijoje Jums reikalingas klubas, kuriame viskas paremta griežtomis tradicijomis ir visi čia besąlygiškai klauso mokytojo bei vykdo kiekvieną jo paliepimą. Pabandykite aplankyti kung-fu, niatnam, kempo-karate, tai-dziucu, ušu, čoj, aikido klubus.
  Antrasis. Manote, kad neprošal būtų pasikabinti ant sienos keletą medalių, o ir fizinis pasiruošimas nepakenktų. Norite išmokti  atlikinėti "kata" (smūgių į orą kombinacijos), svajojate apie "juodą diržą". Ką gi, paieškokite sportinės pakraipos klubų, pvz.,  keokušin karate, šotokan karate, tekvondo, dziudo, sambo, bokso, kikbokso, pankrationo ir kt.
  Trečiasis. Jūsų nesikraustote iš proto dėl Rytų egzotikos, nesiruošiate dalyvauti "Bushido rings" turnyre, suprantate, kad "skusti berniukai" nelauks 5 metus, kol jūs įvaldysite kokį nors "kovos meną", jau dabar norite jaustis saugiai pats ir esant būtinybei apsaugoti savo artimuosius, žinote, kad reikia ne tik technikos ir fizinio pasirengimo, bet ir psichologinio pasiruošimo kovai (kuris, beje, yra svarbesnis už techniką ir fizo kartu paėmus). Tokiu atveju rinkitės kovinę savigyną arba tikrą kovos stilių (apie tai, koks jis turėtų būti, skaitykite čia).         
  Žinoma, iš kiekvienos taisyklės yra išimtis. Tikrai koviniais gali būti ir karate, aikido, ušu bei kitų stilių klubai. Tik, deja, tokius klubus galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų.
  Jei trečias variantas Jums priimtiniausias, o tinkamo klubo rasti negalite, yra štai tokia išeitis: du ar tris mėnesius palankykite Tailando boksą (jų privalumas - artima kova, smūgiai keliais ir alkūnėmis) , vėliau dar mėnesį ar du - aikido (išmoksite krisdami "nenusisukti sprando", pasitraukti nuo smūgio linijos), vėliau - boksas (niekas geriau už boksininkus nemoka dirbti rankomis), o pabaigai susiraskite klubą, kuriame dirbama su ginklais (ne su kardais ar ietimis, bet su peiliais ir lazdomis). Na, o jeigu Jūsų mieste nėra aukščiau išvardintų klubų - bandykite užsukti į esančius, ir remdamiesi SAVIGYNA.LT pateikiama informacija pabandykite įvertinti, kokią naudą Jums galėtų  duoti šis klubas.   
  Jei pasirinksite aukščiau pateiktą treniruočių variantą, stenkitės vengti šių klaidų:
 - nuėję į naują klubą, nepamirškite to, ko Jus mokė prieš tai buvusiame, pasistenkite naujas žinias pridėti prie jau turimų;
 - nebandykite aprėpti visos konkretaus stiliaus technikos, Jums reikalingi tik pagrindai;
 - neapsistokite ties vienu stiliumi - Jūs turite būti universalus, o ne vienpusis kovotojas.
  Po 8 ar 12 mėnesių (pagal individualius gabumus ir atkaklumą) Jūs jau žinosite kaip taisyklingai smūgiuoti, kaip saugiau nukristi, kaip elgtis su vienu ar kitu ginklu. Jau turėsite bazinius įgūdžius ir galėsite pritaikyti žemiau pateikiamus patarimus.

    JEIGU TEKO UŽSIIMINĖTI KOVOS MENAIS, bet iš jų nesulaukėte norimų rezultatų ir nusprendėte išbandyti kovinę savigyna, pirmiausia pasistenkite susirasti gerą mokytoją. Radote? Tuomet sveikinu.

    O dabar susipažinkime su kovinės savigynos sudedamosiomis dalimis.