Treniruoklių reikšmė kovinėje savigynoje

    Norite turėti greitą, tikslų ir triuškinantį smūgį? Tuomet nepatingėkite dalį savo treniruočių laiko skirti darbui su treniruokliais. Nemanykite, kad smūgiavimas stovint prieš veidrodį arba kovojant su partneriu - jau "viršūnė". Teko sutikti "meistrų", kurie išdidžiai pareikšdavo, kad 10-15 minučių treniruotės laiko skiria darbui su bokso kriauše, ir sakydavo, kad "to daugiau nei gana". Gal to ir pakanka, jeigu treniruojatės tik savo malonumui, bet jei ruošiatės kovai gatvėje, reikia daug daugiau. Geriausia, kad darbas su treniruokliais bei partneriais būtų paskirstytas po lygiai.

   O dabar atidžiau panagrinėkime treniruoklių naudą.

   1. Leidžia smūgiuoti pilna jėga. Nei į orą, nei su partneriu (dar nebuvau sutikęs tokio žmogaus, kuris leistų save talžyti kiek jėgos leidžia) to padaryti nepavyks.

   2. Lavina smūgio tikslumą. Nuo pat pradžių reikia smūgiuoti ne bet kur, o į konkrečius taškus (pažymėtus ant treniruoklių).

   3. Padeda lavinti smūgio greitį, kuris, norint efektyviai kovoti, yra privalomas.

   4. Suteikia galimybę dirbti su ginklais taip, tarsi vyktų reali kova.

   Iš karto noriu nuvilti tuos, kurie mano, kad bokso kriaušė - tai vienintelis ir nepakartojamas treniruoklis. Deja, ji niekuo ne geresnė ir ne blogesnė už kitas pagalbines priemones, kurių kiekviena turi tam tikrą savo paskirtį, o norint pasiekti optimalų rezultatą, kiekvieną daiktą geriausia naudoti pagal tiesioginę jo paskirtį. Pavyzdžiui, norint išlavinti smūgio tikslumą, geriausiai tinka treniruokliai, padaryti iš lauko arba stalo teniso kamuoliukų, jei planuojate dirbti su ginklais (peiliu, stiklo šuke ir kt.), geriausia naudoti treniruoklius, padarytus iš mašinų padangų arba medžio. Treniruoklių yra pakankamai daug. Vieni jų turi labai siaurą paskirtį ir kainuoja tiek pat, kiek naujas automobilis, o kiti yra paprastesni ir prieinami kiekvienam (nes juos galima pasidaryti patiems). Žemiau apžvelgsiu keletą paprastų, laiko išbandytų treniruoklių.

Dabar trumpai apie tai, kaip žemiau pateiktų treniruoklių pagalba lavinti smūgio tikslumą, greitį bei stiprumą.

   Smūgio tikslumas. Jei kovodami atakuosite priešininką bet kur, o ne į tam tikras, lengvai pažeidžiamas zonas, Jūs pralaimėsite. Nepakanka žinoti, kad atakos zonos - tai akys, kaklas, tarpkojis bei keliai. Treniruočių metu REIKIA smūgiuoti į konkrečius taškus.

   Užsiėmimų pradžioje pasižymėkite atakos taškus ant bokso kriaušės, o tuomet, kai atakuodami judesyje sugebėsite lengvai į juos pataikyti, pasikabinkite teniso kamuoliukus (tokiame aukštyje, kuriame šie taškai yra pas vidutinio ūgio žmogų) ir tęskite darbą. Iš pradžių atakuokite stovėdami vietoje, vėliau lengvai judėdami ir pagaliau, judėdami taip, tarsi tai būtų tikra kova.

   Smūgio greitis. Jei nesugebėsite greitai atakuoti, priešininkas užgrius Jus savo kontratakomis tarsi tona plytų.

   Pradėti smūgiuoti reikia atpalaiduota ranka arba koja ir įtempti raumenis tik tą akimirką, kai paliečiate atakuojamą zoną (jei raumenys bus įtempti nuo pat pradžių, smūgis neišvystys reikiamo greičio).

   Vienas iš pratimų, padedančių lavinti smūgio greitį: pastatykite degančią žvakę, atsistokite taip, kad nuo Jūsų ištiestos kojos arba rankos iki žvakės liepsnos liktų 5-10 cm. atstumas. Pradėkite smūgiuoti į žvakės liepsną. Kai pasieksite reikiamą greitį, žvakė užges nuo kiekvieno smūgio.

   Smūgio stiprumas. Šią savybę lavina darbas su sunkesniais treniruokliais. Jei tik pradedate užsiiminėti kovos menais, 6-8 mėnesius dirbkite su minkštais treniruokliais (bokso kriaušės, kimštos medžiaga, kamuoliai ir kt.), vėliau pereikite prie medinių rąstų, apvyniotų medžiaga, arba kriaušių, kimštų pjuvenomis bei smėliu (santykiu 50/50), o dar po metų galite pabandyti smūgiuoti ir į paprastą rąstą. Žinoma, šios rekomendacijos galioja tik tokiu atveju, kai dirbate su treniruokliais pastoviai ir ne rečiau kaip 2-3 sykus per savaitę po 30-60 min. Jei pradėsite savo užsiėmimus nuo treniruoklių su kietu paviršiumi, vienintelis dalykas, kuris Jūsų laukia - rimtos sąnarių traumos.

   Ne mažiau svarbus kovos elementas yra ištvermė. Vienas iš jos lavinimo būdų - darbas su keliais treniruokliais iš karto (8 ir 9 pav.).

   Svarbiausia nepamiršti, kad su treniruokliais visuomet reikia dirbti taip, tarsi vyktų reali kova!

 

 

 

1 pav.
Stora žieminė pirštinė, užpildyta sausu smėliu. Pati paprasčiausia priemonė, treniruoti smūgio tikslumui.

 

2 pav.
Pirštinę su smėliu gali atstoti lauko teniso arba kitas, panašaus dydžio kamuoliukas.

 

 3 pav.
Jei turite nereikalingų knygų, neišmeskite, o panaudokite kaip treniruoklį.

 

 

 

4 pav.
Tokią nedidelę pakabinamą bokso kriaušę gali pasidaryti kiekvienas. Į ją prikimšti galite skudurų arba smėlio ir pjuvenų mišinio (santykis 50/50).

 

 

 

5 pav.
Bokso kriaušė, imituojanti priešininko galvą.

 

 

 

6 pav.
Dar viena gera galvos imitacija.

 

 

 

7 pav.
Apvalus rąstas, apvyniotas medžiaga ir skalbinių virve. Tvirtinamas prie lubų virve, o prie grindų guma. Šį treniruoklį galite pradėti naudoti tik tuomet, jei mažiausia 6 mėn. dirbote su bokso kriauše.

 

 

 

8 pav.
Toks treniruoklis imituoja iš karto keletą priešininkų ir padeda treniruoti visas aukščiau išvardintas savybes (smūgio stiprumą, greitį bei tikslumą).

 

 

 

9 pav.
Šie treniruokliai yra beveik amžini, atsparūs bet kokioms klimato sąlygoms bei darbui su ginklais.

 

 

 

10 pav.
Toks manekenas labai praverčia tais atvejais, kai norite išlavinti smūgių tikslumą.