Kaip išvengti išprievartavimo?  

   Išprievartavimų skaičius yra 3-4 kartus didesnis, nei skelbia oficiali statistika. Taip yra todėl, jog dauguma nukentėjusių dėl vienų ar kitų priežasčių apie tai nepraneša.

   Moterys, kurios mano, kad jas užpulti gali tik tamsiu paros metu kokiame nors skersgatvyje, labai klysta. Taip nutinka tik 7% aukų. 35% išprievartavimų įvyksta butuose, 20% parkuose ir pamiškėse, dar 20% palėpėse, liftuose, rūsiuose, apleistuose namuose. Kita klaidinga nuomonė, kad į tokias situacijas papuola tik moterys su "bloga reputacija" (vėl gi, statistiškai, tarp nukentėjusių, tokių pasitaiko tik viena iš dešimties).

   Tad kodėl gi vis dėl to įvyksta išprievartavimas? Dažniausia todėl, kad pačios aukos elgėsi neapdairiai, pvz., gėrė alkoholį su mažai pažįstamu vyriškiu (22% aukų su prievartautoju buvo susipažinusios tik tą pačią dieną), per daug pasitiki pažystamais, ypač tai būdinga jaunesnėms, 14-17 metų merginos, kurios du kartus dažniau tampa savo pažystamų aukomis.

   Jei manote, kad moteris negali pasipriešinti prievartautojui – stipriai klystate. Vykęs pasipriešinimas toks pat baisus nusikaltėliui, kaip ir jis pats baisus savo aukai.

 Keletas patarimų

  • Vėlai vakare pasistenkite neiti į miestą viena. O jeigu išeiti būtinai reikia, iš anksto suplanuokite maršrutą taip, kad pavyktų išvengti blogai apšviestų gatvių, kiemų ir vietų, kuriose renkasi gaujos.

 • Jeigu užpuolikas jus sučiupo ir stengiasi nusitempti į vietą, kurioje nebūtų žmonių (palėpė, rūsys, negyvenamas namas), nepasiduokite: papuolusios ten, Jūs būsite dar didesniame pavojuje, nei esate dabar. Jeigu nesugebate pasipriešinti fiziškai, pabandykite pasitelkti įtikinamą vaidybą: nualpkite, apsimeskite, kad iš baimės negalite pajudėti, suvaidinkite nežmonišką išgąstį. Tik per daug neįsijauskite į atliekamą rolę, nes pagrindinis Jūsų tikslas - pabėgti ar bent jau prisišaukti pagalbos.

 • Nevažinėkite autostopu ir niekada nesėskite į automobilį pas nepažystamą asmenį.

 • Neikite viena į būtą pas mažai pažystamus vyriškius ir nekvieskite jų pas save. Iš pradžių pabandykite geriau vieni kitus pažinti vietose, kuriose yra daugiau žmonių.

 • Būkite apdairios su atsitiktiniais pažįstamais, venkite sakyti savo tikslų adresą ar namų telefono numerį.

 • Eidamos į svečius perspėkite artimuosius, drauges arba pažystamus kur ir su kuo praleisite laiką, kada planuojate grįžti. Susitarkite dėl kontrolinio skambučio (ar bet jau SMS žinutės). Leiskite savo naujajam gerbėjui suprasti, kad Jūs informavote trečiuosius asmenis apie tai, su kuo išeinate į pasimatymą.

 • Atėjusios į nepažįstamą būtą, įsidėmėkite kambarių išsidėstymą, į kurią pusę atsidaro durys, kokios spynos ir kaip jos atsirakina, kur yra telefonas, pabandykite išsiaiškinti ar namie yra kaimynai. Būkite pasiruošusios bet kurą akimirką palikti butą, pasikviesti į pagalbą draugus ar kaimynus.

 • Jeigu būdama su vyriškiu nenorite lytinų santykių, neprovokuokite vyriškio savo koketišku elgesiu. Jauskitės laisvai, bet neflirtuokite ir neerzinkite - intymioje aplinkoje Jūsų flirtas gali būti suprastas kaip kvietimas suartėti, o rodomas pasipriešinimas - tik kaip paprasčiausias žaidimas.

 • Puikiai žinote, kad pakvietę merginą į kavinę, restoraną ar koncertą, padovanoję dovanėlę, daugelis vyrų mano, kad Jūs turėtumėte su jais sugulti. Todėl gerai pasvarstykite ar verta vakaro pabaigoje užsukti "puodeliui kavos", o gal geriau mandagiai paprašyti, kad vyriškis palydėtų Jus iki namų (neužsukant atsisveikinti į laiptinę)?

 • Jeigu gerai pažystamas vyriškis bando priversti lytiškai santykiauti, o Jūs negalite jam fiziškai pasipriešinti, pabandykite tvirtu ir atkakliu balsu pareikalauti, kad jis tuojau pat liautųsi. Įtikinamai pažadėkite, kad permiegosite su juo tik tuomet, kai santykiai bus "normalūs", o aplinka romantiška.

 • Jei vyriškis, pasilikęs su Jumis dviese, užrakina duris raktu, būkite ypač apdairi, pareikalaukite atrakinti duris, o jam kategoriškai atsisakius tai padaryti, bet kokiu sunkesniu daiktu išdaužkite langą arba išbėkite į balkoną ir atkreipkite aplinkinių dėmesį.

 • Jei ateinate į pasimatymą su nepažystamu vyriškiu, per pirmas 15 bendravimo minučių kūrybingai, lyg tarp kitko užsiminkite, kad Jūs turite dėdę policijos komisarą. Stebėkite kaip į šią žinią atreaguos Jūsų naujasis gerbėjas. Jei jis pradės domėtis smulkesnėmis detalėmis (kas per komisaras? Vardas, pavardė? ir t.t.), arba pamatysite nerimo požymius, tai ženklas, kad per sekančias 15 minučių Jums reikia baigti pasimatymą ir draugiškai išsiskirti. Žinau ne vieną atvejį, kai tokia nekalta improvizacija padėjo išvengti tragiškų pasymatymo pasekmių.

    Išprievartavimo atveju, nedelsiant išeikite iš buto į laiptinę ir paprašykite kaimynų, kad iškviestų policiją. Jūsų neturi jaudinti tokios kvailos mintys kaip gėda ar kažkoks nepatogumas. Iki policijos atvykimo, pasilikite pas kaimynus ir paaiškinkite jiems kas nutiko. Paprašykite, kad jie sulaikytų prievartautoją, jeigu jis pabandys pasišalinti iš įvykio vietos. Kol nebus atlikta medicininė ekspertizė, jokiu būdu nesiprauskite nei duše, nei vonioje, nes tai padariusios Jūs sunaikinsite išprievartavimo įkalčius, ko pasekoje teisėsaugos pareigūnams bus daug sunkiau nubausti nusikaltėlį.

   Ir įsidėmėkite, kad iškrypėliai prievartautojai beprotiškai bijo teisėsaugos pareigūnų, nes tada, kai jie bus nuteisti ir sės už grotų, atidurs pačioje žemiausioje kalinių kąstoje. Ten jie bus paniekinti ir prievartaujami.

   O jei pabijosite ir nutylėsite, didelė tikimybė, kad tas pats prievartautojas su Jumis taip pasielgs dar sykį, arba susiras kitą auką.


 

RAŠYKITE

info@kovinesavigyna.com